Yeni eve taşınırken ev temizliği nasıl yapılır sorusu, çoğunlukla kadınların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Taşınma sürecinin stresli ve bir o kadar da yorucu olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra yeni evin temizlik işlemleri de sıradan temizlik işlemlerinden çok daha farklı olduğu bilinenler arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca kadınlar da yeni ev temizliğini nasıl yapacaklarını merak etmektedir.
Yeni eve taşınan kadınların 3 farklı aşamada temizlik yapması önerilmektedir. Bu aşamalar;

 • Kaba temizlik
 • Detaylı temizlik
 • Yerleştikten sonra temizlik şeklindedir.

Bu bağlamda sunulan pek çok temizlik önerisi bulunmaktadır. Bu önerileri de dikkate alarak yeni eve taşınırken nasıl temizlik yapmanız gerektiğini anlayabilir ve kolayca uygulayabilirsiniz.

Kaba Temizlik

Taşınma öncesi ev temizliği denildiği zaman yapılması gerekenler arasında ilk sırada kaba temizlik yer almaktadır. Taşınacağınız ev normalden daha kirliyse bu adımı mutlaka uygulamanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise sonraki adımda yapacağınız detaylı temizlik aşamasında zorluk yaşamamanız içindir. Kaba temizlik için önerilen pek çok püf nokta vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde açıklanabilir:

 • Yerlerdeki pisliklerin bir süpürge yardımıyla toparlanması
 • Camların ve dolapların fazla tozdan yıkanarak veya sulu bez ile temizlenmesi
 • Yerlerin (uygunsa) su ile yıkanması
 • Duvarların silinmesi

Bu püf noktalar, her eve göre farklılık gösterebilmektedir. Daha temiz olan evler için kaba temizlik çok daha hafif bir şekilde uygulanabilir. Ancak her ne kadar temiz olursa olsun kaba temizliğin uygulanması oldukça faydalı olacaktır.

Detaylı Temizlik

Kullanılmış ev temizliği, taşınılacak olan evin önceden başka birileri tarafından kullanılmış olmasını kapsamaktadır. Taşınmak istediğiniz evde daha önceden biri veya birileri yaşamışsa detaylı temizliğin önemi çok daha büyük olacaktır. Detaylı temizlik esnasında öncelikli sırada yer alması gerekenler banyo ve tuvalettir. Bunun dışında evin her bölümü için uygulanması gereken temizlik önerileri bulunmaktadır.

Detaylı temizlik arasında merak edilenlerden birisi de yeni ev cam temizliği nasıl yapılır sorusudur. Cam temizliği bir ev için olmazsa olmazlar arasında görülmektedir. Camların temizlenmesi için önerilen birbirinden farklı temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri araştırarak detaylı bir cam temizliği yapabilirsiniz.

Detaylı temizlik sırasında, daha önce de belirtildiği gibi, banyo ve tuvalet gibi bölümlere ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Kişisel alanlar olarak değerlendirilen bu bölümler, özellikle kullanılmış evler için, temizlenmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Uygun temizlik ürünlerini temin ederek işe başlayabilirsiniz. Bu tarz detaylı temizlik için önerilen püf noktalara da dikkat ederek temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Yerleştikten Sonra Temizlik

Yeni eve taşınırken ev temizliği nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında son olarak yerleşme sonrası temizlik yer almaktadır. Yerleşme sonrası temizlik, sıradan ev temizliklerine daha çok yakındır ve uygulaması daha kolaydır. Yerleşme sonrası temizlik yapmak tamamen kişisel tercih olsa da mutlaka tavsiye edilmektedir.
Yeni bir eve taşınacağınız zaman ilk iki aşamada yerleşme tamamlanmadan önce genel temizliği yapmanız gerekmektedir. Genel temizliği tamamladıktan sonra eşyalarınızı dilediğiniz gibi yerleştirerek yerleşme sonrası temizliği uygulayabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gerekenler;

 • Ev süpürme
 • Toz alma
 • Yerleri silme
 • Eşyaları silme şeklindedir.

Taşınma esnasında kirlenen veya tozlanan eşyalarınız olabilir. Yeni eve yerleşme sonrası temizlik aşaması ile tozlanan veya kirlenen eşyalarınızın temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu konu dahilinde yararlanmanız gereken temizlik ürünlerini ve uygulamanız gereken yöntemleri internet üzerinden araştırarak öğrenebilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda temizlik yapmak sizin için çok daha kolay olacaktır.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit